Coraz częściej wszyscy stawiamy na odpoczynek na świeżym powietrzu we własnym zaciszu, który sprawia przyjemność gdy spędzamy na nim aktywnie i gdy oddajemy się tylko błogiemu lenistwu.
No to zaczynamy....
Styczeń: w przypadku spodziewanych większych mrozów , zwłaszcza przy małej ilości śniegu sprawdzamy zimowe okrycia. Jeżeli trzeba powiększamy kopczyki z torfu lub kory, załóżmy dodatkową warstwę agrowłókniny, papieru falistego, juty lub słomy. Do zabezpieczania roślin nie nadaje się folia. Pod nią w słoneczny dzień tkanki szybko się nagrzewają a nocą przemarzają.
Przy intensywnych opadach śniegu regularnie usuwajmy śnieg z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Iglaki o kolumnowym pokroju związujemy sznurkiem aby zapobiec zdeformowaniu ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.
Z ziemi nie usuwajmy śniegu gdyż stanowi on izolację przed zimnem.
Bielenie drzew...
Styczeń to czas bielenia drzew. Silne mrozy nocą i ostre słońce w dzień ( zwłaszcza od południowej strony) narażają na uszkodzenia kory i komórek drzewa.
Bielenie pomaga zniwelować różnicę temperatur.
Bielimy pnie drzew i nasady grubszych konarów.
Zabieg wykonujemy mlekiem wapiennym, zrobionym z 2 kg wapna palonego na 10 l wody.
Najlepiej tą czynność wykonać na początku miesiąca.
Pozdrawiam Justyna.
Ogród wymaga pracy przez cały rok nie tylko w sezonie wiosennym czy latem, gdy wszystko nam pięknie kwitło. Musimy dobrze przygotować rośliny przed zimą. Środki i odżywki do roślin pomogą im zachować dobry stan, aż do następnej wiosny.
OdpowiedzUsuńZgadzam się ze wszystkim w 100% o ogród dbamy cały rok :D Bardzo pomaga nam w tym agrotkanina ogrodowa, która moim zdaniem powinna znajdować się w każdym ogrodzie.
OdpowiedzUsuń