piątek, 5 lutego 2016

Bella i Sebastian 2

Witam Was!
Zapraszam Was na recenzję książki Bella i Sebastian 2 otrzymaną od Wydawnictwa REBIS.
Jednak aby cała przygoda Belli i Sebastiana miała sens, musimy zacząć od pierwszej części książki, którą również dzięki uprzejmości wydawnictwa otrzymałyśmy.
Bella i Sebastian część pierwsza, opis wydawcy:
Jest rok 1943. Mieszkańcy spokojnej alpejskiej wioski cierpią pod niemiecką okupacją. Jakby tego było mało, w okolicy pojawia się groźne zwierzę, które porywa owce z ich stad. Górale organizują polowanie na Bestię.

Podczas wędrówki w górach samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec spotyka zdziczałego psa. Czy to właśnie on dziesiątkuje stada? Czy opuszczony chłopiec i skrzywdzone zwierzę będą potrafili sobie zaufać? W jaki sposób Bella i Sebastian staną się wojennymi bohaterami?

Książka Nicolasa Vaniera to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.

Na podstawie scenariusza filmu Bella i Sebastian autorstwa Juliette Sales, Fabiena Suareza i Nicolasa Vaniera, produkcji Radar Films, Epithete Films, Gaumont, M6 Films i Rhône-Alpes Cinéma. Oparte na serialu telewizyjnym Bella i Sebastian - według scenariusza i w reżyserii Cécile Aubry.
Napisane we współpracy z Virginie Jouannet.

Nicolas Vanier to francuski pisarz, filmowiec i podróżnik. Miłośnik dzikiej przyrody i dalekiej Północy, pasjonat psich zaprzęgów i popularyzator aktywnego wypoczynku w kontakcie z naturą. Znany w Polsce jako autor książki Transsyberia(1998) oraz scenarzysta i reżyser filmów Ostatni traper (2004) i Wilk (2009) i Bella i Sebastian (2012).
Książka Nicolasa Vaniera to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.
. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa wkracza na nowy etap pełen emocjonujących przygód i wzruszających odkryć.

Sebastian jest niezwykłą postacią. Został wychowany bez matki, na którą wciąż czeka. Jego charakter ukształtowały po części góry, zahartowany i przyzwyczajony do surowej przyrody. Jako mało chłopiec w niezwykły sposób, odczuwa więź z otaczającą go przyrodą i zwierzętami. Cieszy się każdym promykiem słońca, opowieści dziadka zastępują mu szkolna wiedzę, każdy dzień spędzony przez niego w górach to jego mała przygoda. Cezar- jego dziadek i Angelina- przyszywana siostra starają się aby wyrósł na dobrego chłopca i w miarę możliwości, w tych trudnych czasach, starają się mu zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Co jednak może się stać, gdy mały chłopiec czuje się beznadziejnie samotny? Dzieci z wioski nie chcą się z nim bawić, wciąż nazywają go dzikusem lub cyganem. Sebastian z każdym dniem, tęskni coraz bardziej za matką i z ogromną niecierpliwością czeka na jej powrót z Ameryki. Chłopiec zaczyna odczuwać pragnienie, posiadanie przyjaciela. Czy ogromy pies, może sprawić, że przyjaźń między nimi rozkwitnie?

Czy w przypadku zagrożenia życia Belli, Sebastian zrobi wszystko by ocalić przyjaciółkę?

Jak przekonać wszystkich w okół, że "bestia" wcale nie jest straszna i niebezpieczna?

Niesamowita historia, która poruszyła mnie niesamowicie.

Możecie mówić, że jestem zbyt ckliwa, jednak płakałam jak dziecko, czytając wyjaśnienia w jakich okolicznościach przyszedł na świat Sebastian.

Szczerze wzruszona byłam, odwagą chłopca. A jego gorycz żalu i rozczarowania w stosunku co do dziadka była tak poruszająca, że mamy poczucie iż my wraz z chłopcem ponieśliśmy stratę i odczuwamy żal.

A przygoda nad przełęczą Baou, mająca miejsce w końcowej części książki trzyma w napięciu do końca. Czy ta się ta książkę jednym tchem, aż ma się ciarki na szyi.
Bella i Sebastian 2 opis wydawcy:
Gdy zapadł zmrok, Sebastian dyskretnie wymknął się z domu. Ruszył dobrze znaną ścieżką prowadzącą do kamiennego szałasu. Czuł potrzebę, by być daleko od wioski, od Cezara, od wszystkiego. Tylko Bella mogła go zrozumieć...

Wtulony w białe futro zwierzęcia długo wpatrywał się w lśniące na czystym niebie gwiazdy. Potem wyjął z kieszeni sfatygowaną kartkę mocno wytartą na brzegach od wielokrotnego rozkładania. Zaczął czytać...

Druga wojna światowa się skończyła. Sebastian podrósł.
Niecierpliwie wyczekuje powrotu Angeliny.
Angelina jednak nie wraca.
Z samolotu, którym leciała, został tylko zagubiony gdzieś w górach wypalony wrak.
Wszyscy sądzą, że Angelina nie żyje. Wszyscy - oprócz Sebastiana, Cezara i Belli.
Cała nadzieja spoczywa w człowieku, którego Cezar bynajmniej nie darzy zaufaniem...
Przygoda trwa.

Druga część przygód Sebastiana i Belli jest napisana większą czcionką, posiada jedynie 190 stron. Książkę wypełniają zdjęcia w kolorze i czarno- białe. Ta część będzie więc bardzo łatwa i przyjemna w odbiorze dla młodych czytelników. Dzieci nie powinny mieć problem z jej przeczytaniem.
Akcja w tej książce stopniowo narasta, gdy już nabierze tempa, nie zwalnia ani na chwilę.
Przygody Belli i Sebastiana powracają w drugiej części, aby ponownie dostarczyć nam wzruszeń, nauki i niesamowitej przygody.

Czy w tej części chłopiec pozna swojego ojca? Czy odnajdą Angelinę? Czy Sebastianowi będzie dane mieć rodzinę w komplecie?
Przekonajcie się sami ;)

Kto z nas będąc dzieckiem nie marzył o cudownej przygodzie wraz z niezwykłym psem, który byłby mądry, odważny i posłuszny, a na dodatek kochał tylko nas?

Dajmy więc szansę kochani przeżyć taką przygodę naszym dzieciom. Czytając tą książkę im przed snem zapewniam Was, że przekażecie swoim pociechom, co w życiu jest wartościowe, jak piękna może być przyjaźń, że to co najważniejsze nigdy nie jest na sprzedaż. A co najważniejsze moi drodzy, zapewniam Was, że wy również będziecie zachwyceni i będziecie płakać nad nią jak ja.

Bella i Sebastian została zekranizowana, jednak jeśli mogę Wam doradzić, dajcie sobie szansę przeżyć tą historię na własnej skórze, rozwińcie swoją i dzieci wyobraźnię. Pozwólcie sobie zatracić się w tych słowach. Nie idźcie od razu na łatwiznę i nie idźcie od razu do kina, dajcie sobie szansę. Wysiłek się opłaci.
Serdecznie polecam Wam te książki.
Buziaki Justyna.

2 komentarze:

  1. Na tą książkę będziemy musiały trochę z córką poczekać, bo jest trochę za mała ;) W mojej głowie już układam listę książek, które jej podsunę. Ta również trafia na moją listę, dzięki Waszej recenzji. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam książek ale oglądałam 1 cz. ale chyba będę musiała przeczytać je *.*

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Siostry Dają Radę , Blogger