czwartek, 10 września 2015

Jak być szczęśliwym (albo chociaż mniej smutnym) Lee Crutchley

Witajcie kochani!
Jakiś czas temu otrzymaliśmy od Wydawnictwa Otwarte (książka wydana jest pod brandem Moondrive czyli marką Wydawnictwa Otwartego)
Jeżeli rodzice zawsze uczyli Was że: nie wolno pisać, rysować i bazgrać po książkach- to ta książka właśnie po to została stworzona aby po niej pisać, rysować itd.
Jeżeli kiedyś w Waszych głowach zaświtała myśl, że szkoda Wam, że nikt, nigdy nie napisze o Was książki, to macie właśnie jedyną i niepowtarzalną okazję abyście sami napisali książkę o sobie.
Zbliża się jesień, a wraz z nią długie wieczory. Często brzydkiej pogodzie towarzyszą nam smutki.
Ta książką może okazać się dla wielu ludzi dobrym rozwiązaniem na to aby " być mniej smutnym" oraz zgłębić wiedzę na temat własnego siebie.

Ta książka nie dostarcza gotowych rozwiązań. Nie daje prostego przepisu na nieustanne szczęście i spełnienie. Nie zawiera banalnych złotych myśli.
Ta książka nie osądza- ta książka rozumie.
Jest jak przyjaciel, który będzie przy Tobie w chwilach smutku. Przed którym nie musisz udawać. Który nie moralizuje i nie ocenia. Który wskaże inną perspektywę i nieraz wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Ta książka pozwoli Ci się wygadać i...pisać, bazgrać oraz rysować. Sprawdzi się w chwilach chandry, gdy jesteś w dołku albo gdy po prostu chciałbyś być mniej smutny :)
"Jak być szczęśliwym" to dzieło Lee Crutchleya- wysoki człowiek z małego miasteczka w Anglii. Artysta i pisarz. Ten poradnik jest jego trzecią książką. Jego strona internetowa to: leecrutchley.com

Ta książka przede wszystkim zwróciła moją uwagę na piękne i niestandardowe wydanie. Tu do czytania jest raczej niewiele, natomiast jest bardzo wiele zadań i ćwiczeń, które pozwolą nam na odnalezienie własnych odpowiedzi. 
Z książkami, które mają coś zmienić w naszym życiu przeważnie bywa problem, że w nich są większości same nakazy bądź zakazy. Tak więc, już na wstępie czujemy się zniechęceni. Wzniosłe cytaty i rady często skuteczne są tylko przez chwilę. W tym podręczniku to Ty musisz sam znaleźć swój sposób na siebie i na własne smutki. Znajdziemy w skazówki już na pierwszych stronach- jak zacząć. Na samym początku pojawiają się pytania: Jak się czujesz? Jaki masz dziś nastrój? Jaka jest dziś pogoda? Jakie jest Twoje życie? Co jest najważniejsze?
Czy już na początku te pytania nie przypominają Ci najlepszego przyjaciela?

" Najważniejszym ćwiczeniem jest wzmacnianie swojej ciekawości."
"Twój mózg istnieje, by utrzymać cię przy życiu. W dupie ma twoje zadowolenie." Ruby Wax
Najbardziej ze wszystkich ćwiczeń spodobało mi się:
WYOBRAŹ SOBIE JAKIŚ MOMENT W PRZYSZŁOŚCI, KIEDY ZNAJDZIESZ SIĘ "W LEPSZYM MIEJSCU".
KIEDY ZYSKASZ PEWNOŚĆ CO DO TEGO, KIM JESTEŚ, GDZIE JESTEŚ I CZEGO PRAGNIESZ. 
NAPISZ DO SIEBIE MAILA Z PRZYSZŁOŚCI.
POTRZEBUJESZ ZACHĘTY, POCIESZENIA CZY KOPNIAKA W MOTYWACJI? 
POWIEDZ SAMEMU SOBIE WSZYSTKO CO WARTO WIEDZIEĆ.
Oraz kolejne zadanie, które bardzo przypadło mi do gustu:
WYOBRAŹ SOBIE, ŻE MASZ 90 LAT.
ŻAŁUJE, ŻE NIE SPĘDZAŁEM WIĘCEJ CZASU...

Kiedy zakończy się czytać tą książkę, to wcale nie jest to koniec naszej historii- to nasz początek!
Na niektóre sprawy jesteśmy wstanie spojrzeć inaczej, a w chwilach gdy robi nam się smutno lub źle, możemy znów ją otworzyć i przypomnieć sobie co sprawia, że czujemy się szczęśliwi a co tak na prawdę nie jest problemem. 
Odczuwanie smutku wcale nie jest złe. To dobrze, że w nas jest cała gama uczuć, bardzo ważne natomiast jest to, aby odnaleźć tą dobrą drogę, wtedy gdy ją najbardziej potrzebujemy. 


Jednak kiedy czujemy się szczęśliwi to ważne jest aby nie tłumic w sobie tego uczucia, lecz dobrze zapamiętać tą właśnie chwile i ją pielęgnować, aby w ciężkiej chwili móc ją sobie przypomnieć i znów dążyć do tej chwili aby poczuć się tak samo.
Kochani ja jestem tą książką zachwycona!
Teraz Wasza kolej!
Pozwolicie się zachwycić?
A może po prostu potrzebujecie przyjaciela?
Polecam Justyna.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Siostry Dają Radę , Blogger