wtorek, 16 sierpnia 2016

Tytany- Victoria Scott

Witajcie.
Dziś chciałabym Was zaprosić na recenzję książki "Tytany" Victori Scott.
Pisarka zadebiutowała na naszym polskim rynku, seria książek: "Ogień i Woda" i "Kamień i Sól" gdzie mogliśmy przeżyć fascynujący turniej- Piekielny Wyścig, wraz z tytułową bohaterką Tellą.
Jeśli chcecie poznać nasze recenzje, jej wcześniejszych książek to znajdziecie je Tu i TU

Tytany to książka wypełniona aż po brzegi emocjami. Znajdziemy w niej wiele chwil wzruszeń, trudne wybory- rozdzierające serce, chęć poczucia bezpieczeństwa, miłości i lojalności.
Książka opowiada nam o życiu Astrid Sullivana, siedemnastolatki żyjącej w Detroit, która od trzynastego roku życia interesuje się wyścigami Tytanów- pół maszyn, pół koni. Za metalowego ogrodzenia ogląda jak bogaci dżokeje, dosiadają swych machin, aby wygrać derby Tytanów.
Gdy ogląda ich treningi i gonitwy, nie widzi w tym tylko rywalizacji, zabawy i możliwości, widzi w tym przede wszystkim matematykę, kąty nachylenia, stopnie, sekundy, liczby i wzory matematyczne. Ma fioła na punkcie matematyki i wieczorami, gdy spędza sama czas w pokoju, wciąż robi wyliczenia, co by było gdyby dżokej wybrał taki kąt nachylenia w tej sekundzie.
Astrid jest zachwycona tytanami, a zarazem ich nienawidzi, ponieważ to właśnie one i ich wyścigi, postawiły jej rodzinę w trudnej sytuacji. Jej dziadek kochał tytany i hazard, pewnego dnia niestety postawił na złego konia i stracili dom.

Ojciec dziewczyny odziedziczył cechę Dziadka, względem złych decyzji i również dał się ponieść złudnej chęci wygrania wraz z hazardem. Obecne ciężkie czasy dla klasy robotniczej w Detroit i szerzące się bezrobocie, ciągnie rodzinę Sullivanów na dno. Ojciec jest jednak zbyt dumny, aby prosić swą żonę o pomoc w zdobywaniu pieniędzy i uratowaniu rodziny przed eksmisją. Stara się sam zdobyć pracę i na nowo stać się "głową rodziny", niestety wszystkie rozmowy nie przynoszą rezultatu i w efekcie Sullivan odsuwa się od rodziny coraz bardziej. Zamiast dawniej słyszanych śmiechów i rozmów w rodzinnym domu, słychać jedynie kłótnie i smutek.
 Rozpad rodziny wraz z rozpaczą, zaczyna powoli wdzierać się w ich codzienne życie. Astrid ma świadomość tego co zaraz nastąpi, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i własności dla niej i jej młodszej siostry. Natomiast jej starsza siostra co rusz ucieka z domu- do swojego chłopaka, by odsunąć od siebie rodzinne problemy.
Astrid więc ma świadomość tego iż jest pozostawiona sama sobie i jeśli po cichu nie uda się pomóc swojej rodzinie, to stracą wszystko, nie tylko dom, ale przede wszystkim samych siebie.
Pewnego dnia spędzając czas przy torze, wraz z najlepszą przyjaciółką Magnolią, spotykają starszego mężczyznę, który na skutek upałów nie czuje się najlepiej. Choć dziewczyny mu pomagają i otaczają troską, nie spotykają się z wdzięcznością starszego człowieka.
W ten czas Astrid jeszcze nie wie, jak wiele będzie on dla niej znaczył i jak ten dzień odmieni jej życie.

Gałgan, Magnolia, Astrid, Lottie, Barney i Skobel to idealni towarzysze na wakacyjne wieczory.
Ta książka zaskakuje, porywa swą przewrotną akcją i wzrusza do łez. Nic tu nie jest oczywiste, a to co niemożliwe czasem nadchodzi, jednak warto pamiętać, że to co raz nam jest dane, nigdy nie jest na zawsze!
Jeśli chcecie dowiedzieć się czy uda się z chłopczycy zrobić damę, czy udział wyścigach jest wart ceny, jaką będzie trzeba za nie ponieść? Jak wiele będzie musiała unieść zwykła i biedna dziewczyna, gdy zmierzy się z bogatym otoczeniem? Jak trudna okaże się walka o lepszą przyszłość dla Astrid i czy dziewczyna ufająca i licząca zawsze na siebie, będzie wstanie zaufać komuś innemu?
Zapraszam do lektury! Daj się porwać niezwykłej akcji i wyrusz wraz z bohaterami tej książki, w Derby Tytanów.
Serdecznie polecam Wszystkim przeczytanie tej książki, ja jestem nią oczarowana!
Polecam Justyna.

10 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia i zachęcająca recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki, być może sięgnę i po tą, bo recenzja jest zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe ;) Wpisuję na listę pozycji do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż chce się powiedzieć, że fabuła galopuje emocjami. :D Bardzo ciekawa propozycja. Oby dotarła do jak największej liczby osób. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też uważam, że to rewelacyjna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznaję, że pierwszy raz słyszę o tej autorce.
  Fabuła książki trochę przypomina mi Igrzyska Śmierci: młoda, ale inteligentna i heroiczna bohaterka, która okazuje bunt wobec otaczającej ją rzeczywistości i sama postanawia ją zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie mogę się zabrać za twórczość tej Autorki. Albo brakuje mi czasu, albo po prostu nie mam na to ochoty. Po Twojej recenzji widzę, że to kawał dobrej prozy, więc może jednak się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja, może się skuszę na książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szukam właśnie pomysłu na nową książkę - w domu pozostały mi same romansidła, a jakoś nie mam na nie ochoty. To co proponujesz naprawdę mnie zainteresowało. Ciekawe, czy mają tę powieści w naszej bibliotece, hm hm hm ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Siostry Dają Radę , Blogger